۱۴۰۰/۰۹/۱۴ آذر

۸۸ درصد ماموریت های اورژانس شهری و ۲۲ درصد جاده ای بوده است

دکتر جعفر میعادفر در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: سازمان اورژانس کشور با تقدیم ۱۹ شهید و ابتلای ۱۰ هزار پرسنل به کرونا در حین مأموریت ها اقدامات قابل توجهی در ایام کرونا انجام داد.

وی ادامه داد: نیروهای اورژانس توانستند در یک بازه زمانی دوماه، بیش از دو میلیون دز واکسن را به هموطنان مان تزریق کند اما در حال حاضر دیگر در این زمینه فعالیتی نداریم.

رییس اورژانس کشور با بیان اینکه ۵۰ پایگاه هوایی، دو پایگاه دریایی بیش از ۵ هزار دستگاه آمبولانس در ناوگان اورژانس فعال است، گفت:  بیش از سه هزار دستگاه آمبولانس اورژانس، بیش از ۱۰ سال عمر دارند. ۲۴ هزار نفر در اورژانس خدمت می کنند که ۲۱ هزار نفر از آنها نیروهای عملیاتی هستند.

دکتز میعادفر با اشاره به تعداد ماموریت هایی که در ۸ ماهه اول سال جاری انجام شده، گفت: بیش از سه میلیون و ۲۸۸ هزار و ۸۰ مأموریت در این مدت انجام شده است که از این تعداد دو میلیون و ۵۳۶ هزار و ۵۳۴ مورد ماموریت شهری بوده است. از تعداد کل ماموریت ها همچنین ۷۲۳ هزار و ۲۷۱ ماموریت جاده ای بوده است و امسال نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد تعداد ماموریت ها رشد داشته است. 

وی افزود: ۸۸ درصد ماموریت های اورژانس شهری و ۲۲ درصد جاده ای بوده است و این نشان می دهد که باید به شهرها توجه بیشتری کنیم چراکه ظرفیت ماموریت در شهرها زیاد است. همچنین ۵۴۲ هزار و ۲۹۴ ماموریت مربوط به حوادث ترافیکی بوده است. در ۴۲۲ هزار و ۷۷۵ ماموریت نیز بیمار به مرکز درمانی منتقل شده است. 

وی با اشاره به ماموریت های غیر ترافیکی اورژانس تصریح کرد: تعداد این ماموریت ها دو میلیون و ۷۲۴ هزار و ۱۵۲ مورد بوده است و یک میلیون و ۲۴۵ هزار و ۱۶ بیمار نیز به بیمارستان منتقل شده است. همچنین ۱۸ هزار و ۶۷ مورد حادثه ویژه داشته ایم. حوادث غیرترافیکی نیز شامل ۱۲ هزار و ۷۹۴ مورد با ۲۶ درصد رشد و ۵۵۷۳ مورد حوادث ترافیکی بوده که ۳۲ درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: ۵۰ پایگاه اورژانس هوایی در سراسر کشور فعالیت دارند. در این حوزه از ابتدای سال دو هزار و ۵۴۸ مورد ماموریت داشته ایم و دو هزار و ۹۲۸ بیمار منتقل شده اند. از این تعداد ۳۱۶ ماموریت مربوط به انتقال مادران باردار بوده است.

دکتر میعادفر با بیان اینکه یکی از اقدامات اورژانس، مشارکت در پروسه انتقال عضو و پیوند اعضا است، افزود: در سال جاری ۱۳ مورد انتقال عضو پیوندی با همکاری اورژانس انجام شده که البته در دو تا سه سال اخیر، تعداد این ماموریت ها، ۴۵ مورد بوده است. همچنین یک هزار و ۹۰ مورد نیز بیماران غیر ترافیکی با بالگرد به بیمارستانها منتقل شدند و عمده بالگردهای اورژانس از هوانیروز، هواناجا و سپاه است. 

رییس سازمان اورژانس کشور یادآور شد: کد ۲۴۷ به بیماران قلبی خدمات اورژانسی ارائه می دهد که در این رابطه سه هزار و ۸۶۲ مورد خدمات تخصصی به بیماران سکته حاد قلبی ارائه شده است. کد ۷۲۴ نیز مرتبط با بیماران سکته حاد مغزی است که در این حوزه نیز ۶ هزار و ۷۹۷ مورد ماموریت انجام شده است. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: متاسفانه از ابتدای سال با افزایش مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن مواجه شده ایم و آمار مربوط به آن ۳۵ برابر شده است. از ابتدای مهر ماه تا کنون ۸۹ مورد از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، منجر به مرگ شده است. در این خصوص تهران، خراسان رضوی و البرز، بیشترین آمار را داشته است. 

رییس اورژانس کشور ادامه داد: در بحث غرق شدگی نیز در تا پایان آبان ماه،  ۷۵۹ مورد ماموریت داشته ایم که ۵۵۰ مورد منجر به مرگ شده بود. 

دکتر میعادفر با اشاره به برنامه های آتی اورژانس کشور، گفت: یکی از دغدغه های اورژانس مهارت افزایی و آموزش پرسنل است. بر همین اساس رتبه بندی پرسنل از برنامه های سازمان اورژانس است. پرسنل باید در هر دوره آموزش لازم را ببیند تا بتوانند به رتبه بعدی ارتقا پیدا کنند. ایجاد قطب های آموزشی از دیگر برنامه های اورژانس است؛ در این راستا نیز در ۸ تا ۱۰ قطب کشور مراکزی را تجهیز می کنیم تا نیروها، آموزش های لازم را ببینند.

وی هوشمندسازی فرم های ماموریت را از دیگر برنامه های اورژانس دانست که در برخی از استان‌ها نیز فعال شده است و میزان خطا را کاهش می دهد.

رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به ارج نهادن به اختراعات نیروهای این سازمان، گفت: کمیته ای برای بررسی اختراعات تکنسین های اورژانس نیز ایجاد شده است. 

دکتر میعادفر درباره حوادث پرتلفات و حوادث ترافیکی ویژه، افزود: توسعه اتوبوس آمبولانس را در دستور کار داریم و تلاش می کنیم  ۲۵ دستگاه اتوبوس آمبولانس تا سال آینده به ناوگان اضافه شود.

وی به ترافیک در کلانشهرها اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات ما مدیریت زمان و موضوع ترافیک است. در این موضوع کلانشهرها از شهرهای محروم کشور، محسوب می شوند که باید به وضعیت آن ها رسیدگی شود.

وی در خصوص برگزاری مراسم اربعین، خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است برای سال آینده با افزایش سفرها مواجه باشیم، بنابراین باید برنامه ریزی لازم برای افزایش زیرساخت‌ها در مناطق مرتبط را داشته باشیم.

رییس سازمان اورژانس کشور تاکید کرد: سال گذشته سازمان اورژانس کشور مجوز استخدام سه هزار و ۴۰۰ نفر را از سازمان استخدامی گرفت، در واقع باید ۳ هزار نفر به نیروهای قبلی اورژانس اضافه شوند اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد. زمانی که ما مجوز استخدام می‌گیریم در ابتدا نیروهای قراردادی و پیمانی تبدیل وضعیت می‌شوند و بعد نیروی جدید جذب می‌شود، پس در اصل، سه هزار و ۴۰۰ نفر نیروی جدیدی به اورژانس اضافه نشده و ما همچنان کمبود نیرو داریم.

دکتر میعادفر در خصوص زمانِ رسیدن آمبولانس‌ها به محل حادثه، گفت: استاندارد جهانی این است که در شهرهای کوچک ۸ دقیقه، در جاده‌ها ۱۵ دقیقه، در شهرهای بزرگ ۱۰ دقیقه و در کلانشهرها ۱۲ دقیقه آمبولانس به محل حادثه برسد. در شهرهای کوچک به استاندارد جهانی رسیده ایم، در جاده هم مدت زمان رسیدن آمبولانس ۱۴ دقیقه است و در کلانشهرها ۱۲ است که برای کاهش این زمان باید اورژانس موتوری را توسعه دهیم.

رییس سازمان اورژانس کشور در خصوص مزاحمت های تلفنی اورژانس گفت: مزاحمت های تلفنی اورژانس، نسبت به سال گذشته و حتی سالهای گذشته، کاهش چشمگیری پیدا کرده اما به صفر هم نرسیده است.

وی بر حذف پایگاه های کانکسی و کمک های خیرین در این زمینه تاکید و خاطرنشان کرد:  بر اساس برنامه ششم در این زمینه دچار عقب ماندگی هستیم که انتظار داریم در این زمینه به ما کمک شود تا بتوانیم پایگاه های کانکسی را حذف کنیم تا خدمات اورژانس، توسعه پیدا کند. 

رییس سازمان اورژانس کشور در خصوص نوسازی ناوگان آمبولانس، گفت: امیدواریم که بتوانیم در سال جدید هزار تا هزار و ۵٠٠ دستگاه آمبولانس جدید خریداری و به ناوگان اورژانس، اضافه کنیم. در حوزه اعتبارات اورژانس هوایی نیز نیاز به کمک دولت و مجلس داریم چرا که اورژانس هوایی در تمام نقاط دنیا، هزینه بر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: ظرف چند روز گذشته چندین تهاجم به همکاران اورژانس وارد شده و آسیب دیده اند. در این خصوص نیز درخواست داریم که قوانین بازدارنده، اعمال شود.

دکتر میعادفر با بیان اینکه استفاده از داوطلبان تخصصی در دستور کار سازمان اورژانس کشور است، گفت: اورژانس می تواند شرایطی داشته باشد که افراد متخصص به عنوان صدقه جاریه با این سازمان همکاری داشته باشند. این خدمات مقدس است و باید بتوانیم از این نیروها استفاده کنیم.

وی در خصوص ایجاد پایگاه های اورژانس در مترو، گفت: فوریت های پزشکی از جمله خدمات شهری محسوب می شود و تقاضا داریم شهرداری تهران در این زمینه به اورژانس کمک کند. سوله های بحران و پارک ها در اختیار اورژانس است اما این میزان کفایت نمی کند. در این زمینه نشستی با شهردار تهران داشتیم و آن ها هم قول دادند که یک برنامه چهارساله را تدوین کنیم.

رییس سازمان اورژانس کشور تاکید کرد: یکی از مطالبات اورژانس، اجرای قانون بهره وری بوده اما متاسفانه کمبود نیروی انسانی باعث شده این قانون اجرا نشود.